موتور ها

موتوردرب اتوماتیک شیشه ای

موتوردرب اتوماتیک شیشه ای:
موتور الکتریکی:
موتور الکتریکی مستقیم (DC)
موتور الکتریکی متناوب (AC)
مزایای موتور DC :
موتورهای DC دارای برخی مزایا نسبت به موتورهای AC میباشند :
طراحی ساده و قابل فهم
امکان کنترل سرعت به سادگی و با تغییر ولتاژ
امکان کنترل گشتاور به سادگی با تغییر جریان
ارزان و ساده بودن درایو ( یک برد الکترونیکی قدرت SCR , PWM )
از بهترین موتورهای موجود در بازار که برای مکان هایی با تردد نامحدود استفاده می توان موتور دانکرآلمان را نام برد که برای اغلب اپراتور ها این موتور استفاده می شود.
معایب :
هزینه بالای تولید و نگهداری
قابلیت اطمینان کم در سرعتهای پائین
بزرگ بودن ابعاد در قدرت های بالا
بزرگ بودن ابعاد در قدرت های بالا
مزيت عمده موتورهاي AC نسبت به موتورهاي DC در هزينه تعمير و نگهداري آنها و هم چنين احتياج نداشتن به يك منبع DC است. در كارهائيكه احتياج به يك سرعت ثابت با راه اندازي بارهاي سنگين داريم موتورهاي AC بهتر از موتورهاي DC هستند.
موتورهای درب اتوماتیک:
اکثرموتورهای درب اتوماتیک dcهستند وولتاژکاری انها از 24ولت تا90ولت دراپراتورهای مختلف دیده می شود.واکثر24یا40 ولت انتخاب میکنند.وعلت اصلی ان بتواند باباتری بکاپ 24ولت کارکند.موتوردرب اتوماتیک شیشه ای باید کاملا بی صدا باشدوگرنه درمحیط های بی صداباعث اذیت کاربر می شود.عموما درسیستم های اروپای از موتور دانکر المان استفاده می کنند.اکثر موتور های درب اتوماتیک داری اینکدروگیربکس هستند.اینکودر(انکدر):این قسمت پشت موتور همان طور که درعکس می بینید کپل می شود.واکثر ولتاژکاری ان 5ولت یا12ولت است.موقع چرخش موتور شروع به دادن پالس به کنترل باکس می شودکه باان جهت موتوروعرض دهنه تشخیص داده می شود.
گیربکس:
همان طورکه درعکس می بینید این گیربکس درب اتوماتیک شیشه می باشدودرانواع مختلف می باشد ولی عموا1:10و1:15استفاده می شود .وظیفه ان انتقال نیرو ازموتور به پولی موتور وتسمه تایم رادارد.


موتور ساید

موتور ساید
موتور کرکره ساید صنعتی جهت تعداد تردد بالا و کرکره تا وزن 2000 کیلوگرم توصیه می شود ، دارای سیستم پاراشوت جهت جلوگیری از سقوط کرکره در صورت نقص فنی و در 2 نوع معمولی و UPS دار عرضه می گردد . نوع معمولی آن دارای زنجیر جهت بالا و پایین بردن کرکره برقی در هنگام قطع برق است ولی نوع UPS دار آن علاوه بر زنجیر دستی دارای برق اضطراری جهت بالا و پایین بردن کرکره برقی در هنگام قطع برق می باشد. این نوع موتور های کرکره برقی نسبت به موتورهای توبلار گرانتر می باشند ولی میزان تردد مجاز آنها نیز از موتور های توبلاربالاتر می باشد .این کرکره جهت کرکره برقی هایی با وزن بالا همچنین کرکره برقی هایی با تردد بالا مانند کرکره برقی پارکینگ توصیه می شود .

از جمله برند های معتبر اروپایی موتور ساید میتوان به سامفی فرانسه - الرو elroو - بی.اف.تی BFT ایتالیا اشاره کرد که قیمت آنها در حدود 7 الی 10 برابر موتور های کرکره برقی ساید چینی می باشد ، لذا در کشورمان این موتورها به ندرت مورد استفاده قرار میگیرند . البته لازم بذکر است بعضی از موتورهای ساید اروپایی بصورت 3 فاز و با سرعت و قابلیت تردد بسیار بالا جهت کاربردهای صنعتی طراحی و ساخته می شوند که چنین ویژگیهایی را در موتورهای ساخت چین بندرت می توان یافت .
از جمله موتورهای ساید چینی که در بازار کشورمان مورد استفاده قرار می گیرند میتوان به موتورهای بارزانته- سویل- اسمارت- سیگما -اس دی سی- اورال -پاور لیف-و ... اشاره نمود .

مزایای کرکره برقی با موتور ساید :
» جهت کرکره برقی با میزان تردد بالا مناسب می باشد
» جهت کرکره برقی سنگین وزن مناسب می باشد
» در صورت خرابی نیاز نیست که کل کرکره برقی دِمونتاژ شود و از بیرون قابل تعویض می باشد
» دارای سیستم پاراشوت که در صورت خرابی و خلاص شدن گیربکس ، از سقوط کرکره برقی جلوگیری می کند
» در دو نوع AC ( فاقد UPS ) و DC ( دارای برق اضطراری ؛ UPS دار ) تولید می شود
معایب کرکره برقی با موتور ساید :
» در کنار رول کرکره برقی نصب می شود و فضای بیشتری را در مقایسه با موتورتوبلاراشغال می کند
» قیمت بالاتر در مقایسه با موتور کرکره برقی توبلار

بررسی موتور ساید
موتور ساید کرکره برقی SDC دارای استاندارد CE و مجوز صادرات به اتحادیه اروپا می باشد و با گارانتی یکساله ارائه می گردد . این موتور کرکره ها در نوع تکفاز با قدرت های 300kg , 500kg , 800kg ارائه می گردند که دو رنج 300kg و 500kg امکان رائه بهمراه برق اضطراری را دارند ( Ups دار ). همچنین شرکت SDC اقدام به تولید موتورهای سرعت بالای 3 فاز با قدرت لیفت 1300kg و 1500kg نموده است .
...

بررسی موتور کرکره برقی فروشگاه و مغازه

بررسی موتور کرکره برقی فروشگاه و مغازه
با توجه به این مورد کهموتور توبلار جهت استفاده در کرکره برقی مغازه طراحی و ساخته شده است این نوع موتور کرکره در این کاربرد بسیار رایج است ولی محدودیتی که در استفاده از این موتور داریم این است که جهت کرکره برقی های بزرگ با وزن بالا این نوع موتور جوابگو نیست و همچنین این موتور عموماً فاقد برق اضطراری UPS می باشد، جهت مغازه هایی با دهنه بزرگ و کرکره برقی سنگین وزن استفاده ازموتور ساید و یا موتور توبلار صنعتی بسیار مناسب تر است .

موتور توبلار

موتور توبلار
ین نوع موتور کرکره برقی بدلیل اینکه بشکل لوله می باشند و درون رول کرکره قرار میگیرند فضای کمتری را نسبت به موتورهای ساید اشغال می کنند و جهت کرکره با تردد متوسط و وزن تا 1400 کیلوگرم ( توبلار صنعتی تا 350 کیلوگرم ) توصیه می شوند . این نوع موتور کرکره نسبت به سایر موتورها از قیمت پایینتری برخوردار است ولی میزان تردد مجاز آنها نیز کمتر از موتورهای ساید می باشد. این موتور های کرکره برقی دارای برق اظطراری نمی باشند و دارای خلاص کن دستی جهت استفاده در هنگام قطع برق می باشد.

از جمله برند های معتبر اروپایی موتور تیوبلار میتوان به سامفی فرانسه - زومر آلمان - فک FAAC ایتالیا اشاره کرد ولی این موتورهای اروپایی نیز عمدتاً تحت لیسانس و در چین تولید می شوند و قیمت آنها در حدود 8 الی 20 برابر موتور های کرکره برقی توبلار چینی می باشد ، لذا در کشورمان این موتورها به ندرت مورد استفاده قرار میگیرند .
از جمله برندهای چینی که در بازار کشورمان مورد استفاده قرار می گیرند میتوان به اتومات ( گارانتی 2 ساله ) Automat - سویل - سیگما Sigma - - لیفت توربو Lift Turbo و ... اشاره نمود .
مزایای کرکره برقی با موتور توبولار :
» قرار کرفتن درون رول کرکره برقی و اشغال فضای کم
» قیمت پایین در مقایسه با سایر موتور های کرکره برقی
معایب کرکره برقی با موتور توبولار :
» جهت کرکره برقی با میزان تردد بالا مناسب نمی باشد
» جهت کرکره برقی سنگین وزن مناسب نمی باشد
» در صورت خرابی نیاز است که کل کرکره برقی دِمونتاژ شود تا اینکه موتور تعویض گردد
» در صورت خرابی و خلاص شدن گیربکس فاقد سیستم پاراشوت جهت جلوگیری از سقوط کرکره برقی می باشد
» بصورت پیشفرض برق اضطراری ندارد ( فاقد UPS )